Brush Pen Pentel - recenzja

  • Published in Blog
  • Hits: 7592
  • Drukuj, E-mail

brushpen titleBrushpen, czyli pisak pędzelkowy lub pióro pędzelkowe, jest narzędziem stworzonym raczej z myślą o kaligrafii, ale jego niewątpliwe zalety docenili również artyści rysownicy na całym świecie. Sama koncepcja połączenia pędzla i pisaka lub pióra jest bardzo stara, niemniej w Polsce narzędzie to dopiero podbija rynek artykułów plastycznych i kaligraficznych. Mnie oczywiście interesuje jego przydatność w rysunku. Zawsze testując nowe przybory staram się wyraźnie oddzielić te naprawdę przydatne i wartościowe, od zwykłych bajerów i gadżetów. W przypadku pisaków pędzelkowych od początku nie miałem wątpliwości, że jest to pomysł genialny, pozostawało tylko pytanie o jakość wykonania i funkcjonalność. Aby się przekonać, nie musiałem czekać długo i tak oto w moje ręce wpadł jeden z najlepszych pisaków pędzelkowych- Pentel Brushpen, na przykładzie którego przedstawię zalety tego sprytnego, małego pędzelka.

 pentel brushpen 3

 

 

Wszystko dla wygody

brush pen pentel draw 2Podstawową zaletą tego narzędzia jest łatwość użytkowania. Brushpen Pentel zasilany jest wodoodpornym tuszem z naboi, dzięki czemu otrzymujemy połączenie zwykłego pędzla i słoiczka z tuszem, tyle tylko, że w formie o wiele bardziej wygodnej i mobilnej. Nic więc dziwnego, że brush pen zadomowił się na stałe w piórnikach urban skeczystów, żurnalistów i artystów plenerowych.


pentel brushpen 1Czarny tusz którym zatankowano Pentela jest szybkoschnący, kryjący, głęboki w kolorze i w pełni odporny na wodę, co czyni go idealnym towarzyszem dla akwarelami. Nylonowy pędzelek został wykonany bardzo precyzyjnie, osiągniemy nim zarówno delikatne detale jak i piękne, dynamiczne, grube linie. Można nim narysować smukłe kreski i jednocześnie wypełnić czernią spore powierzchnie.

 LTI fx4Pentel BrushPen świetnie spisuje się w szybkim rysunku szkicowym

 

pentel brushpen 2Mały, sprytny, nowoczesny

Brushpen może być zarówno narzędziem głównym do rysowania jak i pomocniczym. Wszystko jest oczywiście kwestią pomysłu i kreatywności osoby w której rękach się znajduje, ale jest to bez wątpienia bardzo wszechstronne narzędzie, łatwe do przenoszenia i trudne do zepsucia. Idealne w zestawie z piórem, cienkopisem oraz akwarelami. Obok pędzla wodnego jest to jeden z najlepszych wynalazków warsztatowych ostatnich czasów.
Brushpen Pentel kosztuje prawie 40zł, co może nieco odstraszyć. Pamiętajmy jednak, że jest to narzędzie wielokrotnego użytku, a w zestawie dostajemy aż 4 naboje (w przypadku Pentela, nie wiem jak jest u innych producentów). Kolejne 4 dokupimy za niecałe 20 zł. Biorąc pod uwagę uniwersalność narzędzia i jakość tuszu nie jest to wygórowana cena.

Poniżej przykłady użycia breushpena Pentel z innymi narzędziemi, m.in. z piórem, ołówkiem, kredką, aquabrushem i akwarelą.

żuk mono

brushpen espresso

brush pen pentel draw 1

 

Pisak pędzelkowy a pędzel wodny

Każdy kto używa pędzli wodnych (artykuł o nich tutaj) szybko zauważy, że można przecież zrobić pisak pędzelkowy z pędzla wodnego, nalewając do niego zamiast wody jakiś atrament czy ekolinę. I właściwie nie ma problemu, z tym jednak zastrzeżeniem, że nie będzie to jednak to samo. Trudno będzie odnaleźć taką formułę, aby atrament przepływał swobodnie, nie zasychał na włosiu zbyt szybko a jednocześnie wysychał szybko na papierze i do tego był wodoodporny i kryjący. Tymczasem w pisaku pędzelkowym to wszystko już jest. I o ile z wlewaniem atramentów do pędzla wodnego można eksperymentować do woli, to nie zaryzykowałbym zalania go zwykłym tuszem, bo system spływania jest zbyt precyzyjny i jak podejrzewam szybko by się zatkał.

 Dzięki za czytanie, zapraszam do komentarza

Rysuję od najmłodszych lat. W szkole zdarzało się, że niektóre zeszyty miały od tyłu więcej rysunków niż zapisanych lekcji od przodu. Przez lata fascynowały mnie różne sztuki wizualne. Poznałem fotografię, malarstwo, rzeźbę, grafikę komputerową i warsztatową, projektowanie i wiele innych, ale w sercu zawsze miałem rysunek. Zawsze dużą wagę przykładam do warsztatu. Lubię eksperymentować i nie cierpię zamykać się w konwenansach. Jak już coś robię, to robię to dobrze. Kowadło Artblog, to strona którą prowadzę od kilkunastu lat, jeszcze od czasów kiedy w całości pisałem ją ręcznie w htmlu. Robiłem wtedy wpisy na temat technik malarskich nie wiedząc nawet, że była to pierwotna forma aktywności, którą dzisiaj nazywamy blogowaniem. Dziś blogów jest tysiące, mimo to staram się, aby moja strona - podobnie jak twórczość - była rzetelna i autentyczna.

Moje Książki