Techniki Malarskie- Farby Akrylowe

  • Published in Blog
  • Hits: 140244
  • Drukuj, E-mail

    Na wstępie chciałbym tylko zaznaczyć że artykuł ten, podobnie zresztą jak pozostałe, skierowany jest do osób początkujących, które chcą zacząć przygodę z malarstwem, lecz nie bardzo wiedzą od czego zacząć, i szukają wskazówek odnośnie tego, jak i czym.

Technika akrylowa jest prosta a zarazem dająca wiele możliwości. Nie wymaga przy tym żadnych wymyślnych i licznych mediów ani dodatków (jak np w przypadku farb olejnych).

Na czym malujemy?

    W zasadzie na wszystkim. Na płótnie, desce, kartonie, papierze itd. Malując na płótnie można stworzyć obraz, który po powerniksowaniu trudny jest do odróżnienia od malarstwa olejnego.  Niemniej sposób malowania i zachowanie farby różnią się i dają inne efekty. Tak jak w przypadku farb olejnych polecam gotowe, kupne podobrazia malarskie- są tanie i dobre i (co także jest ważne) zrobione na wymiar, tak więc późniejsze oprawienie obrazu w ramę nie przysporzy niepotrzebnych trudności.

Farby akrylowe

    Wygodą w ich użytkowaniu jest to, że są wodno-rozpuszczalne. Nie potrzeba specjalnych  rozpuszczalników aby ją rozcieńczyć czy umyć pędzle. Ich zaletą i wadą zarazem jest szybkie wysychanie. Można dzięki temu szybko nałożyć wiele warstw,  jednak są pewne ograniczenia jeśli chodzi o mieszanie farb na płótnie.  Możemy nieco wydłużyć czas schnięcia farb dodając specjalnego dodadku do akryli (medium wydłużające schnięcie), dostępnego w każdym sklepie plastycznym.  Szybkie wysychanie przysparza także pewnych problemów, mianowicie pędzle szybko zasychają. Można bardzo szybko zepsuć sobie pędzle, gdyż zaschnięta farba akrylowa jest twarda i dobrze się trzyma. Zaschnięty pędzel jest niemal nie do odzyskania. Ale i z tym sobie łatwo poradzimy. Proponuję proste i łatwe do zrobienia urządzenie uniemożliwiające wysychanie pędzli:

Image

 

 Podczas malowania, nieużywane w danym momencie pędzle zawieszamy na spirali,  dzięki temu pędzel jest w wodzie ale nie opiera się o dno, nie powodując wykrzywiania włosia.

Na rynku dostępne są farby wielu firm- te najbardziej popularne i tanie to Start i Policolor marki Maimeri, oraz Master i Classico. Idealne na początek jak również dla zaawansowanych malarzy. Gama kolorów jest szeroka. Zauważyłem, że w akrylach trudno jest znaleźć głęboki karmin. Karminy i żółcie zwykle są słabiej kryjące.

  Image

Akrylami możemy także malować fakturowo. Same z siebie są dosyć rzadkie, jednak można dokupić medium zagęszczające. Maimeri ma w swojej ofercie farby gęste specjalne do malowania fakturalnego

Sprzęt do malowania.

    Pędzle do akryli mogą być przeróżne. Można malować miękkimi, jak również twardymi szczeciniakami. Warto wypróbować różne, i dopasować sobie warsztat według własnych preferencji. Z powodzeniem można tez malować szpachelką. Jest ona  nieoceniona przy czyszczeniu palety z zaschniętej farby, oraz przydaje się do mieszania kolorów. 

 Image

Wykończenie

Aby nadać jednolity połysk warstwie malarskiej, i głębie kolorów należy użyć werniksu do farb akrylowych. Po jego nałożeniu obraz jest trudny do odróżnienia od obrazu olejnego. Werniks wysycha równie szybko jak farba, co czyni technikę akrylową atrakcyjną pod względem czasu uzyskiwania gotowego obrazu. 

Życzę miłej zabawy i zaskakujących rezultatów. 

Rysuję od najmłodszych lat. W szkole zdarzało się, że niektóre zeszyty miały od tyłu więcej rysunków niż zapisanych lekcji od przodu. Przez lata fascynowały mnie różne sztuki wizualne. Poznałem fotografię, malarstwo, rzeźbę, grafikę komputerową i warsztatową, projektowanie i wiele innych, ale w sercu zawsze miałem rysunek. Zawsze dużą wagę przykładam do warsztatu. Lubię eksperymentować i nie cierpię zamykać się w konwenansach. Jak już coś robię, to robię to dobrze. Kowadło Artblog, to strona którą prowadzę od kilkunastu lat, jeszcze od czasów kiedy w całości pisałem ją ręcznie w htmlu. Robiłem wtedy wpisy na temat technik malarskich nie wiedząc nawet, że była to pierwotna forma aktywności, którą dzisiaj nazywamy blogowaniem. Dziś blogów jest tysiące, mimo to staram się, aby moja strona - podobnie jak twórczość - była rzetelna i autentyczna.

Moje Książki