Urban Sketching - Akwarele i kolory

  • Super User
  • Kategoria: Blog
  • Odsłony: 4090

To jest kontynuacja artykułu o narzędziach związanych z Urban Sketchingiem. Tutaj jest część pierwsza dotycząca piór: Pióra i Atramenty

Spis Treści:
1 Akwarela - kilka (nie)trywialnych kwestii
2 Polecane Akwarele
3 Ile kolorów
4 Brushpeny i markery wodne
5 Kredki
6 Waterbrush
7 Białe linery
8 Gwasze

Akwarela - kilka (nie)trywialnych kwestii

Komuś może wydać się, że akwarela nie jest najwygodniejsza do noszenia ze sobą i używania w trudnych, plenerowych warunkach. Jednak doświadczenie i masa tipów wytworzonych przez środowiska akwarelistów sprawiły, że jest najczęściej używanym środkiem wyrazu artystycznego również w urban sketchingu. Przy odrobinie wprawy daje szybkie i satysfakcjonujące rezultaty, a potraktowana swawolnie ukaże swoje prawdziwe piękno.


Konturowy rysunek piórem uzupełniony akwarelą

 Zacznijmy może od tego jaka akwarela się nie nadaje. To (poniżej) jest akwarela szkolna dla dzieci za kilka zeta. Nie nadaje się ani dla dzieci ani do urban sketchingu*. Znaczy się - nikt nikomu nie zabrania, ale równie dobrze można używać landrynek. Skutek podobny - klei się i zostawia kolorowe smugi. 

Add a comment

Czytaj więcej: Urban Sketching - Akwarele i kolory

Urban Sketching - Pióra i Atramenty

  • Super User
  • Kategoria: Blog
  • Odsłony: 6834

Miałem ten artykuł napisać jakieś… 4 lata temu, ale no cóż, wystąpiło opóźnienie. I dobrze, bo przez ostanie kilka lat tyle się zmieniło zarówno w ruchu USk jak i w dostępie do produktów, że to co napisałbym wtedy, dziś byłoby już nieaktualne. Wzrost popularności USk w ostatnich latach, podkręcony jeszcze sytuacją pandemiczną, pociągnął za sobą lawinowy rozkwit rynku zaopatrzenia artystycznego. Moment jest więc odpowiedni, zwłaszcza, że ciągle ktoś o to pyta. Spróbuję jakoś uporządkować i wyjaśnić tajemnicze meandry urban sketchingowych technikaliów.
   Skupię się na najczęściej używanych materiałach i akcesoriach, podkreślam jednak równocześnie, że każdy może używać czego chce i jak chce, choćby było to zupełnie wbrew panującym konwenansom. Jasne? Na pewno? No to jedziemy.

Spis Treści:
Wstęp
Urban Sketching - technika
Pióro
Pióra do urban sketchingu
Kompatybilność
Atramenty wodoodporne
Inne linery
TIPY

Urban Sketching - technika

    Ponieważ USk polega głównie na tym, żeby w miare szybko naszkicować to co przed naszymi oczami, dobrze sprawdza się metoda oparta na rysowaniu konturu (lineartu) a następnie uzupełnieniu go o kolor. Wszystko może być oczywiście poprzedzone szybkim ołówkowym szkicem, ale nie musi. Dzięki takiemu zamknięciu kolorów linią, powstaje ten charakterystyczny dla urban sketchingu ilustracyjny klimat prac. Zwłaszcza, kiedy okraszone to wszystko jest komentarzami i jakąś odręczną typografią. Reasumując - liner i akwarela to taki urban sketchingowy mainstream.

Jeśli nie wiesz jeszcze co to Urban Sketching, zobacz najpierw ŚWIAT SZKICEM WIDZIANY i CO TO JEST USK?

Add a comment

Czytaj więcej: Urban Sketching - Pióra i Atramenty

Poradnik Początkującego Wikliniarza

  • Super User
  • Kategoria: Blog
  • Odsłony: 2507

Kiedy kilka dobrych lat temu gdy kończyłem pracę nad tym niepozornym i w gruncie rzeczy niszowym poradnikiem, skierowanym głównie do uczestników warsztatów wikliniarskich, nie spodziewałem się, że wkrótce wyprzeda się cały nakład. Niewielki nakład bo tylko 500szt, ale jednak. Zważywszy, że nie miał on właściwie żadnej promocji ani kanału sprzedażowego byłem naprawdę mile zaskoczony jego popularnością i dobrymi opiniami. Niemniej nakład się wyczerpał i tyle. I od tego momentu ciągle dostawałem zapytania o to gdzie go kupić, kiedy będzie znowu albo czy nie mam jakieś elektronicznej edycji. Nie miałem, ale obiecywałem, że będzie. No i jest, po kilku latach, w końcu jest. Cieszę się niezmiernie, bo jego publikację z wielu powodów musiałem odraczać, ale udało się. Mam nadzieję, że nadal go chcecie i potrzebujecie. Tym razem jest lepiej wydany, większy, ma twardą okładkę ale sporo też się zmieniło w jego zawartości. Oto drugie wydanie poprawione. Tadam!

Add a comment

Czytaj więcej: Poradnik Początkującego Wikliniarza

Co to jest Urban Sketching

  • Super User
  • Kategoria: Blog
  • Odsłony: 4894

 

Urban Sketching to współczesny nurt rysunkowy, który w naszym kraju jest jeszcze dość młody, ale w świecie istnieje już kilkanaście lat. Czym jest USK, czego dotyczy, jak go uprawiać? Postaram się w tym filmie przybliżyć wam te podstawowe informacje.
Oficjalna strona USK:
http://www.urbansketchers.org/
Polska oficjalna grupa na Facebooku (Urban Sketchers Poland):
https://pl-pl.facebook.com/urbansketc...

Artykuły na ten temat PL:
U mnie:
http://tomaszkowal.pl/index.php?optio...
U Justyny Wojnowskiej:
http://sketchesoftravel.blogspot.com/...
U Agaty (Się Rysuje blog):
http://sierysuje.pl/urban-sketching/

Add a comment

Korekta przegrody nosowej czyli skeczing szpitalny

  • Kategoria: Blog
  • Odsłony: 23998

Nie przepadam pisać na swoim blogu o kwestiach dotyczących prywatnego życia, ale dziś zrobię mały wyjątek i zaraz wyjaśnię dlaczego. Otóż przed zdecydowaniem się na ten zabieg spędziłem sporo czasu szperając w internecie i próbując się dowiedzieć czegoś na temat szpitala, oddziału i lekarza który przeprowadzać miał mi zabieg. Jedyne co znalazłem to jakieś tam wylewane żale mieszkańców Czeladzi na temat szpitala, ale to mi nic nie dawało. Nie znalazłem żadnej relacji o zabiegach septoplastyki w ramach NFZtu w okolicach Dąbrowy Górniczej, Sosnowca, Jaworzna, Czeladzi, Mysłowic i okolic. Może więc to co napiszę teraz, pomoże w przyszłości innym i zaoszczędzi trochę czasu.
To po pierwsze. A po drugie z pobytu w szpitalu przywiozłem kilka fajnych rysunków które aż proszą się o umieszczenie na blogu.

Add a comment

Czytaj więcej: Korekta przegrody nosowej czyli skeczing szpitalny

Rysuję od najmłodszych lat. W szkole zdarzało się, że niektóre zeszyty miały od tyłu więcej rysunków niż zapisanych lekcji od przodu. Przez lata fascynowały mnie różne sztuki wizualne. Poznałem fotografię, malarstwo, rzeźbę, grafikę komputerową i warsztatową, projektowanie i wiele innych, ale w sercu zawsze miałem rysunek. Zawsze dużą wagę przykładam do warsztatu. Lubię eksperymentować i nie cierpię zamykać się w konwenansach. Jak już coś robię, to robię to dobrze. Kowadło Artblog, to strona którą prowadzę od kilkunastu lat, jeszcze od czasów kiedy w całości pisałem ją ręcznie w htmlu. Robiłem wtedy wpisy na temat technik malarskich nie wiedząc nawet, że była to pierwotna forma aktywności, którą dzisiaj nazywamy blogowaniem. Dziś blogów jest tysiące, mimo to staram się, aby moja strona - podobnie jak twórczość - była rzetelna i autentyczna.

Moje Książki