Co to jest Urban Sketching

 • Super User
 • Kategoria: Blog
 • Odsłony: 854

 

Urban Sketching to współczesny nurt rysunkowy, który w naszym kraju jest jeszcze dość młody, ale w świecie istnieje już kilkanaście lat. Czym jest USK, czego dotyczy, jak go uprawiać? Postaram się w tym filmie przybliżyć wam te podstawowe informacje.
Oficjalna strona USK:
http://www.urbansketchers.org/
Polska oficjalna grupa na Facebooku (Urban Sketchers Poland):
https://pl-pl.facebook.com/urbansketc...

Artykuły na ten temat PL:
U mnie:
http://tomaszkowal.pl/index.php?optio...
U Justyny Wojnowskiej:
http://sketchesoftravel.blogspot.com/...
U Agaty (Się Rysuje blog):
http://sierysuje.pl/urban-sketching/

Add a comment

Huion Inspiroy Q11K - pogromca Intuosów?

 • Super User
 • Kategoria: Blog
 • Odsłony: 8171

To już drugi tablet graficzny chińskiego producenta, na jakim mam okazję pracować. I tak jak w przypadku tego pierwszego (tutaj porównanie Huion 1060 PLUS vs Wacom Intuos PRO) moje wrażenia są jak najbardziej pozytywne. Tak jak poprzedni ma swoje drobne wady, ale zasadniczo i w kwestiach rysunkowych jest to bardzo dobry sprzęt, a na pewno bardzo opłacalny. Za cenę około 450 złotych mamy dobry tablet graficzny o rozmiarach zbliżonych do kartki A4.

Przestrzeń robocza

To największy atut tego urządzenia. Gdybyśmy chcieli kupić cokolwiek od Wacoma podobnego rozmiarem to musielibyśmy szukać Intuosa Pro medium, albo large (bo Huion plasuje się rozmiarowo gdzieś pomiędzy tymi dwoma). W takim wypadku wydalibyśmy albo 1500 zł za mniejszego, lub 2200 zł za większego. Tak więc za niewielkie pieniądze mamy do dyspozycji całkiem spory kawałek cyfrowego papieru.

Add a comment

Czytaj więcej: Huion Inspiroy Q11K - pogromca Intuosów?

jaki tablet graficzny wybrać

Wacom vs Huion czyli fakty i mity o tabletach graficznych

 • Super User
 • Kategoria: Blog
 • Odsłony: 57731

Japońska marka Wacom jest największym i najbardziej rozpoznawalnym na świecie producentem tabletów graficznych. Na rynku światowym istnieją w prawdzie jakieś pomniejsze firmy próbujące zaistnieć w świadomości  szerszego odbiorcy, jednakże w cieniu japońskiego giganta są niemal niewidoczne. Niestety pozycja monopolisty i permanentny brak konkurencji deprawują. Niemniej jednak, na horyzoncie majaczą barwy nowego konkurenta, którego firma Wacom nie powinna chyba lekceważyć. Chiński producent o dziwnie brzmiącej dla nas nazwie Huion, powoli ale sukcesywnie zdobywa coraz większe grono zwolenników, nawet na naszym, krajowym rynku. A piszę o tym, bo wraz z wejściem na scenę nowego gracza, pojawiła się nie tylko tańsza i długo wyczekiwana alternatywa, ale również punkt odniesienia do oceny produktów które znamy od lat. To idealny moment, aby przyjrzeć się tabletom graficznym firmy Wacom, porównać z chińskimi odpowiednikami i obiektywnie ocenić, odkładając na bok slogany reklamowe i mity. Tym właśnie zajmę się w tym nieco przydługim, ale mam nadzieję rzeczowym artykule.

Add a comment

Czytaj więcej: Wacom vs Huion czyli fakty i mity o tabletach graficznych

Korekta przegrody nosowej czyli skeczing szpitalny

 • Kategoria: Blog
 • Odsłony: 19874

Nie przepadam pisać na swoim blogu o kwestiach dotyczących prywatnego życia, ale dziś zrobię mały wyjątek i zaraz wyjaśnię dlaczego. Otóż przed zdecydowaniem się na ten zabieg spędziłem sporo czasu szperając w internecie i próbując się dowiedzieć czegoś na temat szpitala, oddziału i lekarza który przeprowadzać miał mi zabieg. Jedyne co znalazłem to jakieś tam wylewane żale mieszkańców Czeladzi na temat szpitala, ale to mi nic nie dawało. Nie znalazłem żadnej relacji o zabiegach septoplastyki w ramach NFZtu w okolicach Dąbrowy Górniczej, Sosnowca, Jaworzna, Czeladzi, Mysłowic i okolic. Może więc to co napiszę teraz, pomoże w przyszłości innym i zaoszczędzi trochę czasu.
To po pierwsze. A po drugie z pobytu w szpitalu przywiozłem kilka fajnych rysunków które aż proszą się o umieszczenie na blogu.

Add a comment

Czytaj więcej: Korekta przegrody nosowej czyli skeczing szpitalny

Moje mapy w książce o kartografii

 • Kategoria: Blog
 • Odsłony: 3980

cartographics 0 l

Jest mi niezmiernie miło móc pochwalić się obecnością moich map w dużej publikacji książkowej na temat kartografi i designu. To zawsze cieszy, kiedy prace są doceniane i zauważalne, a tym bardziej kiedy zauważa je tak duże wydawnictwo jak SendPoints znajdujące się z drugiej stronie globu.

CARTOGRAPHICS: DESIGNING THE MODERN MAP to generalnie album książkowy o designu w mapach, kartografii i infografikach. Zawiera ponad 250 stron na których przedstawiono projekty 93 artystów z całego świata (moim mapom poświęcono aż 4 rozkładówki czyli 8 stron). 

Książka jest pięknie wydana, w twardej okładce i dużym formacie, który nie gubi detali zawartych wewnątrz projektów. Aż miło pooglądać. Książka przeznaczona na rynek międzynarodowy, ale u nas pewnie dostać będzie ciężko. 

Publisher/ Sendpoints
ISBN/978-988-14703-3-1
Binding/ Hardcover
Size/230*300mm
Pages/256
Language/English

 

opis wydawcy:

Cartographics is a beautiful combination of rational thinking and aesthetic pursuit. Widening the mere geographic positioning functionality of conventional map, modern map design highlights the diversity of visual representations and changing everyday needs. This book features the most creative and interesting map design projects from around the world to provide fresh inspirations to designers exploring infographic and cartographic design.

 

Add a comment

Rysuję od najmłodszych lat. W szkole zdarzało się, że niektóre zeszyty miały od tyłu więcej rysunków niż zapisanych lekcji od przodu. Przez lata fascynowały mnie różne sztuki wizualne. Poznałem fotografię, malarstwo, rzeźbę, grafikę komputerową i warsztatową, projektowanie i wiele innych, ale w sercu zawsze miałem rysunek. Zawsze dużą wagę przykładam do warsztatu. Lubię eksperymentować i nie cierpię zamykać się w konwenansach. Jak już coś robię, to robię to dobrze. Kowadło Artblog, to strona którą prowadzę od kilkunastu lat, jeszcze od czasów kiedy w całości pisałem ją ręcznie w htmlu. Robiłem wtedy wpisy na temat technik malarskich nie wiedząc nawet, że była to pierwotna forma aktywności, którą dzisiaj nazywamy blogowaniem. Dziś blogów jest tysiące, mimo to staram się, aby moja strona - podobnie jak twórczość - była rzetelna i autentyczna.

Moje Książki