Urban Sketching - Pióra i Atramenty

 • Super User
 • Kategoria: Blog
 • Odsłony: 1039

.   Miałem ten artykuł napisać jakieś… 4 lata temu, ale no cóż, wystąpiło opóźnienie. I dobrze, bo przez ostanie kilka lat tyle się zmieniło zarówno w ruchu USk jak i w dostępie do produktów, że to co napisałbym wtedy, dziś byłoby już nieaktualne. Wzrost popularności USk w ostatnich latach, podkręcony jeszcze sytuacją pandemiczną, pociągnął za sobą lawinowy rozkwit rynku zaopatrzenia artystycznego. Moment jest więc odpowiedni, zwłaszcza, że ciągle ktoś o to pyta. Spróbuję jakoś uporządkować i wyjaśnić tajemnicze meandry urban sketchingowych technikaliów.
   Skupię się na najczęściej używanych materiałach i akcesoriach, podkreślam jednak równocześnie, że każdy może używać czego chce i jak chce, choćby było to zupełnie wbrew panującym konwenansom. Jasne? Na pewno? No to jedziemy.

Spis Treści:
Wstęp
Urban Sketching - technika
Pióro
Pióra do urban sketchingu
Kompatybilność
Atramenty wodoodporne
Inne linery
TIPY

Urban Sketching - technika

    Ponieważ USk polega głównie na tym, żeby w miare szybko naszkicować to co przed naszymi oczami, dobrze sprawdza się metoda oparta na rysowaniu konturu (lineartu) a następnie uzupełnieniu go o kolor. Wszystko może być oczywiście poprzedzone szybkim ołówkowym szkicem, ale nie musi. Dzięki takiemu zamknięciu kolorów linią, powstaje ten charakterystyczny dla urban sketchingu ilustracyjny klimat prac. Zwłaszcza, kiedy okraszone to wszystko jest komentarzami i jakąś odręczną typografią. Reasumując - liner i akwarela to taki urban sketchingowy mainstream.

Jeśli nie wiesz jeszcze co to Urban Sketching, zobacz najpierw ŚWIAT SZKICEM WIDZIANY i CO TO JEST USK?

Add a comment

Czytaj więcej: Urban Sketching - Pióra i Atramenty

Poradnik Początkującego Wikliniarza

 • Super User
 • Kategoria: Blog
 • Odsłony: 1052

Kiedy kilka dobrych lat temu gdy kończyłem pracę nad tym niepozornym i w gruncie rzeczy niszowym poradnikiem, skierowanym głównie do uczestników warsztatów wikliniarskich, nie spodziewałem się, że wkrótce wyprzeda się cały nakład. Niewielki nakład bo tylko 500szt, ale jednak. Zważywszy, że nie miał on właściwie żadnej promocji ani kanału sprzedażowego byłem naprawdę mile zaskoczony jego popularnością i dobrymi opiniami. Niemniej nakład się wyczerpał i tyle. I od tego momentu ciągle dostawałem zapytania o to gdzie go kupić, kiedy będzie znowu albo czy nie mam jakieś elektronicznej edycji. Nie miałem, ale obiecywałem, że będzie. No i jest, po kilku latach, w końcu jest. Cieszę się niezmiernie, bo jego publikację z wielu powodów musiałem odraczać, ale udało się. Mam nadzieję, że nadal go chcecie i potrzebujecie. Tym razem jest lepiej wydany, większy, ma twardą okładkę ale sporo też się zmieniło w jego zawartości. Oto drugie wydanie poprawione. Tadam!

Add a comment

Czytaj więcej: Poradnik Początkującego Wikliniarza

Co to jest Urban Sketching

 • Super User
 • Kategoria: Blog
 • Odsłony: 1785

 

Urban Sketching to współczesny nurt rysunkowy, który w naszym kraju jest jeszcze dość młody, ale w świecie istnieje już kilkanaście lat. Czym jest USK, czego dotyczy, jak go uprawiać? Postaram się w tym filmie przybliżyć wam te podstawowe informacje.
Oficjalna strona USK:
http://www.urbansketchers.org/
Polska oficjalna grupa na Facebooku (Urban Sketchers Poland):
https://pl-pl.facebook.com/urbansketc...

Artykuły na ten temat PL:
U mnie:
http://tomaszkowal.pl/index.php?optio...
U Justyny Wojnowskiej:
http://sketchesoftravel.blogspot.com/...
U Agaty (Się Rysuje blog):
http://sierysuje.pl/urban-sketching/

Add a comment

Huion Inspiroy Q11K - pogromca Intuosów?

 • Super User
 • Kategoria: Blog
 • Odsłony: 9049

To już drugi tablet graficzny chińskiego producenta, na jakim mam okazję pracować. I tak jak w przypadku tego pierwszego (tutaj porównanie Huion 1060 PLUS vs Wacom Intuos PRO) moje wrażenia są jak najbardziej pozytywne. Tak jak poprzedni ma swoje drobne wady, ale zasadniczo i w kwestiach rysunkowych jest to bardzo dobry sprzęt, a na pewno bardzo opłacalny. Za cenę około 450 złotych mamy dobry tablet graficzny o rozmiarach zbliżonych do kartki A4.

Przestrzeń robocza

To największy atut tego urządzenia. Gdybyśmy chcieli kupić cokolwiek od Wacoma podobnego rozmiarem to musielibyśmy szukać Intuosa Pro medium, albo large (bo Huion plasuje się rozmiarowo gdzieś pomiędzy tymi dwoma). W takim wypadku wydalibyśmy albo 1500 zł za mniejszego, lub 2200 zł za większego. Tak więc za niewielkie pieniądze mamy do dyspozycji całkiem spory kawałek cyfrowego papieru.

Add a comment

Czytaj więcej: Huion Inspiroy Q11K - pogromca Intuosów?

jaki tablet graficzny wybrać

Wacom vs Huion czyli fakty i mity o tabletach graficznych

 • Super User
 • Kategoria: Blog
 • Odsłony: 63626

Japońska marka Wacom jest największym i najbardziej rozpoznawalnym na świecie producentem tabletów graficznych. Na rynku światowym istnieją w prawdzie jakieś pomniejsze firmy próbujące zaistnieć w świadomości  szerszego odbiorcy, jednakże w cieniu japońskiego giganta są niemal niewidoczne. Niestety pozycja monopolisty i permanentny brak konkurencji deprawują. Niemniej jednak, na horyzoncie majaczą barwy nowego konkurenta, którego firma Wacom nie powinna chyba lekceważyć. Chiński producent o dziwnie brzmiącej dla nas nazwie Huion, powoli ale sukcesywnie zdobywa coraz większe grono zwolenników, nawet na naszym, krajowym rynku. A piszę o tym, bo wraz z wejściem na scenę nowego gracza, pojawiła się nie tylko tańsza i długo wyczekiwana alternatywa, ale również punkt odniesienia do oceny produktów które znamy od lat. To idealny moment, aby przyjrzeć się tabletom graficznym firmy Wacom, porównać z chińskimi odpowiednikami i obiektywnie ocenić, odkładając na bok slogany reklamowe i mity. Tym właśnie zajmę się w tym nieco przydługim, ale mam nadzieję rzeczowym artykule.

Add a comment

Czytaj więcej: Wacom vs Huion czyli fakty i mity o tabletach graficznych

Rysuję od najmłodszych lat. W szkole zdarzało się, że niektóre zeszyty miały od tyłu więcej rysunków niż zapisanych lekcji od przodu. Przez lata fascynowały mnie różne sztuki wizualne. Poznałem fotografię, malarstwo, rzeźbę, grafikę komputerową i warsztatową, projektowanie i wiele innych, ale w sercu zawsze miałem rysunek. Zawsze dużą wagę przykładam do warsztatu. Lubię eksperymentować i nie cierpię zamykać się w konwenansach. Jak już coś robię, to robię to dobrze. Kowadło Artblog, to strona którą prowadzę od kilkunastu lat, jeszcze od czasów kiedy w całości pisałem ją ręcznie w htmlu. Robiłem wtedy wpisy na temat technik malarskich nie wiedząc nawet, że była to pierwotna forma aktywności, którą dzisiaj nazywamy blogowaniem. Dziś blogów jest tysiące, mimo to staram się, aby moja strona - podobnie jak twórczość - była rzetelna i autentyczna.

Moje Książki