Poradnik Początkującego Wikliniarza

 • Super User
 • Kategoria: Blog
 • Odsłony: 607

Kiedy kilka dobrych lat temu gdy kończyłem pracę nad tym niepozornym i w gruncie rzeczy niszowym poradnikiem, skierowanym głównie do uczestników warsztatów wikliniarskich, nie spodziewałem się, że wkrótce wyprzeda się cały nakład. Niewielki nakład bo tylko 500szt, ale jednak. Zważywszy, że nie miał on właściwie żadnej promocji ani kanału sprzedażowego byłem naprawdę mile zaskoczony jego popularnością i dobrymi opiniami. Niemniej nakład się wyczerpał i tyle. I od tego momentu ciągle dostawałem zapytania o to gdzie go kupić, kiedy będzie znowu albo czy nie mam jakieś elektronicznej edycji. Nie miałem, ale obiecywałem, że będzie. No i jest, po kilku latach, w końcu jest. Cieszę się niezmiernie, bo jego publikację z wielu powodów musiałem odraczać, ale udało się. Mam nadzieję, że nadal go chcecie i potrzebujecie. Tym razem jest lepiej wydany, większy, ma twardą okładkę ale sporo też się zmieniło w jego zawartości. Oto drugie wydanie poprawione. Tadam!

Add a comment

Czytaj więcej: Poradnik Początkującego Wikliniarza

Co to jest Urban Sketching

 • Super User
 • Kategoria: Blog
 • Odsłony: 1284

 

Urban Sketching to współczesny nurt rysunkowy, który w naszym kraju jest jeszcze dość młody, ale w świecie istnieje już kilkanaście lat. Czym jest USK, czego dotyczy, jak go uprawiać? Postaram się w tym filmie przybliżyć wam te podstawowe informacje.
Oficjalna strona USK:
http://www.urbansketchers.org/
Polska oficjalna grupa na Facebooku (Urban Sketchers Poland):
https://pl-pl.facebook.com/urbansketc...

Artykuły na ten temat PL:
U mnie:
http://tomaszkowal.pl/index.php?optio...
U Justyny Wojnowskiej:
http://sketchesoftravel.blogspot.com/...
U Agaty (Się Rysuje blog):
http://sierysuje.pl/urban-sketching/

Add a comment

Huion Inspiroy Q11K - pogromca Intuosów?

 • Super User
 • Kategoria: Blog
 • Odsłony: 8710

To już drugi tablet graficzny chińskiego producenta, na jakim mam okazję pracować. I tak jak w przypadku tego pierwszego (tutaj porównanie Huion 1060 PLUS vs Wacom Intuos PRO) moje wrażenia są jak najbardziej pozytywne. Tak jak poprzedni ma swoje drobne wady, ale zasadniczo i w kwestiach rysunkowych jest to bardzo dobry sprzęt, a na pewno bardzo opłacalny. Za cenę około 450 złotych mamy dobry tablet graficzny o rozmiarach zbliżonych do kartki A4.

Przestrzeń robocza

To największy atut tego urządzenia. Gdybyśmy chcieli kupić cokolwiek od Wacoma podobnego rozmiarem to musielibyśmy szukać Intuosa Pro medium, albo large (bo Huion plasuje się rozmiarowo gdzieś pomiędzy tymi dwoma). W takim wypadku wydalibyśmy albo 1500 zł za mniejszego, lub 2200 zł za większego. Tak więc za niewielkie pieniądze mamy do dyspozycji całkiem spory kawałek cyfrowego papieru.

Add a comment

Czytaj więcej: Huion Inspiroy Q11K - pogromca Intuosów?

jaki tablet graficzny wybrać

Wacom vs Huion czyli fakty i mity o tabletach graficznych

 • Super User
 • Kategoria: Blog
 • Odsłony: 61328

Japońska marka Wacom jest największym i najbardziej rozpoznawalnym na świecie producentem tabletów graficznych. Na rynku światowym istnieją w prawdzie jakieś pomniejsze firmy próbujące zaistnieć w świadomości  szerszego odbiorcy, jednakże w cieniu japońskiego giganta są niemal niewidoczne. Niestety pozycja monopolisty i permanentny brak konkurencji deprawują. Niemniej jednak, na horyzoncie majaczą barwy nowego konkurenta, którego firma Wacom nie powinna chyba lekceważyć. Chiński producent o dziwnie brzmiącej dla nas nazwie Huion, powoli ale sukcesywnie zdobywa coraz większe grono zwolenników, nawet na naszym, krajowym rynku. A piszę o tym, bo wraz z wejściem na scenę nowego gracza, pojawiła się nie tylko tańsza i długo wyczekiwana alternatywa, ale również punkt odniesienia do oceny produktów które znamy od lat. To idealny moment, aby przyjrzeć się tabletom graficznym firmy Wacom, porównać z chińskimi odpowiednikami i obiektywnie ocenić, odkładając na bok slogany reklamowe i mity. Tym właśnie zajmę się w tym nieco przydługim, ale mam nadzieję rzeczowym artykule.

Add a comment

Czytaj więcej: Wacom vs Huion czyli fakty i mity o tabletach graficznych

Korekta przegrody nosowej czyli skeczing szpitalny

 • Kategoria: Blog
 • Odsłony: 20982

Nie przepadam pisać na swoim blogu o kwestiach dotyczących prywatnego życia, ale dziś zrobię mały wyjątek i zaraz wyjaśnię dlaczego. Otóż przed zdecydowaniem się na ten zabieg spędziłem sporo czasu szperając w internecie i próbując się dowiedzieć czegoś na temat szpitala, oddziału i lekarza który przeprowadzać miał mi zabieg. Jedyne co znalazłem to jakieś tam wylewane żale mieszkańców Czeladzi na temat szpitala, ale to mi nic nie dawało. Nie znalazłem żadnej relacji o zabiegach septoplastyki w ramach NFZtu w okolicach Dąbrowy Górniczej, Sosnowca, Jaworzna, Czeladzi, Mysłowic i okolic. Może więc to co napiszę teraz, pomoże w przyszłości innym i zaoszczędzi trochę czasu.
To po pierwsze. A po drugie z pobytu w szpitalu przywiozłem kilka fajnych rysunków które aż proszą się o umieszczenie na blogu.

Add a comment

Czytaj więcej: Korekta przegrody nosowej czyli skeczing szpitalny

Rysuję od najmłodszych lat. W szkole zdarzało się, że niektóre zeszyty miały od tyłu więcej rysunków niż zapisanych lekcji od przodu. Przez lata fascynowały mnie różne sztuki wizualne. Poznałem fotografię, malarstwo, rzeźbę, grafikę komputerową i warsztatową, projektowanie i wiele innych, ale w sercu zawsze miałem rysunek. Zawsze dużą wagę przykładam do warsztatu. Lubię eksperymentować i nie cierpię zamykać się w konwenansach. Jak już coś robię, to robię to dobrze. Kowadło Artblog, to strona którą prowadzę od kilkunastu lat, jeszcze od czasów kiedy w całości pisałem ją ręcznie w htmlu. Robiłem wtedy wpisy na temat technik malarskich nie wiedząc nawet, że była to pierwotna forma aktywności, którą dzisiaj nazywamy blogowaniem. Dziś blogów jest tysiące, mimo to staram się, aby moja strona - podobnie jak twórczość - była rzetelna i autentyczna.

Moje Książki