Pędzel wodny
- Kategoria: Blog
- Odsłony: 20523
W warsztacie niejednego rysownika można znaleźć całą masę wspaniałych gadżetów i niezwykłych narzędzi, robiących w prawdzie dobre wrażenie lecz niestety najczęściej całkowicie nieprzydatnych i nieużywanych. Pędzel wodny zdecydowanie do nich nie należy. Jest to jeden z tych nowoczesnych wynalazków, które naprawdę działają i ułatwiają życie. To połączenie pędzla i słoiczka z wodą- patent, który doceni każdy outdoorowy artysta i rysownik korzystający z farb wodnych, zwłaszcza akwarelowych. Pędzel wodny to obok pióra podstawowe narzędzie w piórniku urban skeczysty. Aktualnie posiadam dwa (Derwent w rozmiarze 2, oraz Kuretake płaski) i na ich przykładzie opiszę po krótce ten genialny wynalazek.
Jak działa pędzel wodny.
Pędzel wodny składa się z włosia syntetycznego, systemu podawania wody i zbiornika na wodę znajdującego się w korpusie pędzla. Pędzla wodnego używamy jak pędzli normalnych ,tylko nie musimy maczać go w odrębnym słoiczku z wodą, bo ta jest na bieżąco podawana do włosia z zasobnika. Aby zwiększyć ilość wody na włosiu wystarczy ścisnąć elastyczną obudowę. Dodatkowo waterbrush może służyć jako napełnialny pisak pędzelkowy, który możemy napełnić np. atramentem, ekoliną, czy wodą z rozpuszczoną farbą wodną i używać jako pisaka z jednym kolorem.
Pędzel wodny jest bardzo łatwy w użyciu. Nie należy on jednak do narzędzi tanich, bo za każdy markowy pędzel wodny zapłacimy ok 20 - 30zł. Jeśli chcielibyśmy zatem kupić 3 rozmiary np. Derwenta to trzeba wydać ponad 75zł. Niemniej warto zainwestować i na początek kupić choć jeden na próbę. Pytanie tylko który, żeby bez sensu nie wtopić te dwie czy trzy dyszki.