Pióra nie tylko do pisania

 • Kategoria: Blog
 • Odsłony: 31819

tittle piora

Pióro wieczne, przedmiot niekończących się poszukiwań kolekcjonerskich oraz ulubione narzędzie amatorów słowa pisanego, może być również doskonałym akcesorium rysowników, grafików i twórców różnego rodzaju, wypowiadających się przy pomocy dość popularnego środka wyrazu artystycznego, czyli kreski. Pióro łączy w sobie plastyczność stalówki zamoczonej w tuszu z wygodą i prostotą zwykłego cienkopisu. Przy czym nie jest tak uciążliwe w zastosowaniu jak to pierwsze, a zdecydowanie żywotniejsze niż to drugie. Dlaczego zatem tak niewielu artystów i grafików go używa? Może dlatego, że to instrument „piśmienniczy” a nie „rysunkowy”, bardziej niż grafikom przystający grafomanom, tfu- literatom chciałem rzec. Nie każdy przecież chciałby burzyć statyczny świat konwenansów- prawda? Może tak, a może nie, a może warto dowiedzieć się co nieco i przekonać, że nie taki diabeł straszny jak go naciągnąć dobrym atramentem. Na wodę i promienie UV znajdzie się sposób, a pióro wcale nie jest takie drogie jak się wydaje.

Add a comment

Czytaj więcej: Pióra nie tylko do pisania

Ach te piksele! Teoria obrazu

 • Kategoria: Blog
 • Odsłony: 100304

Pracując z grafiką bitmapową albo zdjęciami często spotykamy się z nie całkiem zrozumiałymi kwestiami dotyczącymi zarówno obrazów cyfrowych jak i urządzeń które te obrazy wyświetlają. Rozdzielczość to pojęcie które w różnych kontekstach może znaczyć coś zupełnie innego, podobnie jak wymiary zmieniają się gdy zmienia się gęstość zapisu.  Spróbujmy zatem zrozumieć jakie parametry decydują o rodzaju cyfrowych obrazów oraz kiedy posługujemy się poszczególnymi z nich.

 

Cyfrowy obraz- co trzeba o nim wiedzieć

Każdy  cyfrowy obrazek zapisany w komputerze posiada parametry które go opisują i w zależności od kontekstu będziemy posługiwać się poszczególnymi z nich:

 • Wymiary obrazu
 • Rozdzielczość obrazu (gęstość)
 • Rozmiar pliku (waga)
 • Formaty plików graficznych

Przyjrzyjmy się każdemu z tych parametrów:

Add a comment

Czytaj więcej: Ach te piksele! Teoria obrazu

Lamy Safari- dobre pióro na dobry początek

 • Kategoria: Blog
 • Odsłony: 21965

lamy titleObecnie na rynku dostępny jest szereg najrozmaitszych piór, a ich ceny rozpoczynają się od kilkunastu złotych. Górna granica cenowa właściwie nie istnieje, z tym, że część tych mega drogich piór to są albo pióra tzw. reprezentacyjne, albo kolekcjonerskie stare pióra. Te które byłyby dobre do rysunku można zamknąć w przedziale od 50 do  500 zł.

Add a comment

Czytaj więcej: Lamy Safari- dobre pióro na dobry początek

Stalówka i tusz- czyli z czym to się je

 • Kategoria: Blog
 • Odsłony: 62735

stalowki titleW poprzednim wpisie z grubsza porównałem pióro, cienkopis i stalówkę, jako narzędzia rysunkowe. Do pióra, jak obiecałem, będę wracał lecz nim to się stanie pozwolę sobie najpierw omówić stalówki, bo akurat w tej materii mogę wypowiedzieć się szerzej. Jeśli więc jesteś artystą/rysownikiem i postanowiłeś właśnie, że ta metoda rysowania jest tym czego musisz spróbować, ale nie bardzo wiesz jak to ugryźć, to artykuł jest właśnie dla ciebie i może okazać się pomocny.

Add a comment

Czytaj więcej: Stalówka i tusz- czyli z czym to się je

Pióro, cienkopis czy stalówka?

 • Kategoria: Blog
 • Odsłony: 16308

3toolsDylemat wydałoby się głupi i trywialny, jednak dla kogoś kto zamierza rysować linią (lub już to robi) wybór narzędzia nie będzie wcale taki prosty. Inną rzeczą jest, że my- twórcy wszelakiej maści, graficy, rysownicy lubimy sobie po prostu tak poprzebierać w stosach narzędzi i materiałów niczym stare baby w koszu z pomidorami na targu. Od dłuższego już czasu poszukuję idealnego narzędzia dla siebie, rysunkowego Złotego Graala (takiego idealnego, najdorodniejszego pomidora), narzędzia które pozwoli uzyskać odpowiednio cienką linię, przyzwoitą czerń, zróżnicowaną i plastyczną kreskę i przy tym będzie łatwe w użytkowaniu, oraz przenoszeniu. Każde z poniższych narzędzi posiada co najmniej dwie z wymienionych cech, ale jedno z nich ma szansę posiąść je wszystkie. Do rzeczy.

 

Add a comment

Czytaj więcej: Pióro, cienkopis czy stalówka?

Rysuję od najmłodszych lat. W szkole zdarzało się, że niektóre zeszyty miały od tyłu więcej rysunków niż zapisanych lekcji od przodu. Przez lata fascynowały mnie różne sztuki wizualne. Poznałem fotografię, malarstwo, rzeźbę, grafikę komputerową i warsztatową, projektowanie i wiele innych, ale w sercu zawsze miałem rysunek. Zawsze dużą wagę przykładam do warsztatu. Lubię eksperymentować i nie cierpię zamykać się w konwenansach. Jak już coś robię, to robię to dobrze. Kowadło Artblog, to strona którą prowadzę od kilkunastu lat, jeszcze od czasów kiedy w całości pisałem ją ręcznie w htmlu. Robiłem wtedy wpisy na temat technik malarskich nie wiedząc nawet, że była to pierwotna forma aktywności, którą dzisiaj nazywamy blogowaniem. Dziś blogów jest tysiące, mimo to staram się, aby moja strona - podobnie jak twórczość - była rzetelna i autentyczna.

Moje Książki