Szkicowniki Moleskine

  • Kategoria: Blog
  • Odsłony: 17114

Nadszedł czas aby na Kowadle przetestować produkty kultowej włoskiej marki produkującej notatniki, terminarze i szkicowniki. To właśnie o szkicownikach będzie mowa. Cenione są bardzo w świecie artystów rysowników, często uważane są jeśli nie za najlepsze to na pewno za ścisłą czołówkę. Poddałem je testom i obserwacji pod kątem jakości i wykonania, ale najlepszy egzamin to jak zwykle po prostu normalne, codzienne użytkowanie. Szkicowniki Moleskine spisały się dobrze, a o ich zaletach teraz słów kilka. Zapraszam. 

Add a comment

Czytaj więcej: Szkicowniki Moleskine

Brush Pen Pentel - recenzja

  • Kategoria: Blog
  • Odsłony: 9660

brushpen titleBrushpen, czyli pisak pędzelkowy lub pióro pędzelkowe, jest narzędziem stworzonym raczej z myślą o kaligrafii, ale jego niewątpliwe zalety docenili również artyści rysownicy na całym świecie. Sama koncepcja połączenia pędzla i pisaka lub pióra jest bardzo stara, niemniej w Polsce narzędzie to dopiero podbija rynek artykułów plastycznych i kaligraficznych. Mnie oczywiście interesuje jego przydatność w rysunku. Zawsze testując nowe przybory staram się wyraźnie oddzielić te naprawdę przydatne i wartościowe, od zwykłych bajerów i gadżetów. W przypadku pisaków pędzelkowych od początku nie miałem wątpliwości, że jest to pomysł genialny, pozostawało tylko pytanie o jakość wykonania i funkcjonalność. Aby się przekonać, nie musiałem czekać długo i tak oto w moje ręce wpadł jeden z najlepszych pisaków pędzelkowych- Pentel Brushpen, na przykładzie którego przedstawię zalety tego sprytnego, małego pędzelka.

 pentel brushpen 3

Add a comment

Czytaj więcej: Brush Pen Pentel - recenzja

Pędzel wodny

  • Kategoria: Blog
  • Odsłony: 21189

aqua brush titleW warsztacie niejednego rysownika można znaleźć całą masę wspaniałych gadżetów i niezwykłych narzędzi, robiących w prawdzie dobre wrażenie lecz niestety najczęściej całkowicie nieprzydatnych i nieużywanych. Pędzel wodny zdecydowanie do nich nie należy. Jest to jeden z tych nowoczesnych wynalazków, które naprawdę działają i ułatwiają życie. To połączenie pędzla i słoiczka z wodą- patent, który doceni każdy outdoorowy artysta i rysownik korzystający z farb wodnych, zwłaszcza akwarelowych. Pędzel wodny to obok pióra podstawowe narzędzie w piórniku urban skeczysty. Aktualnie posiadam dwa (Derwent w rozmiarze 2, oraz Kuretake płaski) i na ich przykładzie opiszę po krótce ten genialny wynalazek.

 

Jak działa pędzel wodny.

jak dziala pedzel wodny rysPędzel wodny składa się z włosia syntetycznego, systemu podawania wody i zbiornika na wodę znajdującego się w korpusie pędzla. Pędzla wodnego używamy jak pędzli normalnych ,tylko nie musimy maczać go w odrębnym słoiczku z wodą, bo ta jest na bieżąco podawana do włosia z zasobnika. Aby zwiększyć ilość wody na włosiu wystarczy ścisnąć elastyczną obudowę. Dodatkowo waterbrush może służyć jako napełnialny pisak pędzelkowy, który możemy napełnić np. atramentem, ekoliną, czy wodą z rozpuszczoną farbą wodną i używać jako pisaka z jednym kolorem.
Pędzel wodny jest bardzo łatwy w użyciu. Nie należy on jednak do narzędzi tanich, bo za każdy markowy pędzel wodny zapłacimy ok 20 - 30zł. Jeśli chcielibyśmy zatem kupić 3 rozmiary np. Derwenta to trzeba wydać ponad 75zł. Niemniej warto zainwestować i na początek kupić choć jeden na próbę. Pytanie tylko który, żeby bez sensu nie wtopić te dwie czy trzy dyszki.

Add a comment

Czytaj więcej: Pędzel wodny

Sketching Jaworzno

  • Kategoria: Blog
  • Odsłony: 7917

Jaworzno, niby małe miasteczko, ale udało mi się już znaleźć kilka fajnych tematów do plenerowego rysowania, ale dla mnie jest to również świetna okazja by bliżej poznać miasto w którym od niedawna mieszkam. Dobry początek romansu z urban sketchingiem oraz świetny test nowych narzędzi: pióra Pilot Falcon, atramentu Platinum Carbon Blacka oraz świeżutkiego, kultowego szkicownika Moleskine którego dostałem niedawno na urodziny od małżonki. Akwarele którymi kolorowałem to dość ciekawy zestaw plenerowy Pelikana, który także został mi zprezentowany- jak widać nie marnuje się.

Na poczętek mój ulubiony rysunek z ostanich wycieczek- Scania 142m. Stała sobie na parkingu koło kopalni. I tutaj apel- jeśli ktoś zna miejsce w którym stoją takie lub podobne w okolicach Jawo, Kato lub Sosn, albo jakieś stare zmurszałe samochody czy też maszyny, to proszę o cynk.

scania 142m


Centrum handlowe Galena w budowie. Pierwsze wielkopowierzchniowe centrum w Jaworznie otwrte zostanie jeszcze w tym roku. Zanim jednak to nastąpi to mam nadzieję jeszcze nie raz tam zajechać ze szkicownikiem. Teren budowy dostarcza tylu świetnych motywów, że szkoda marnować. Kiedy tak kręce się na rowerze w okolicach terenu budowy ochroniarze patrzą na mnie krzywo.

galena w budowie

 

Add a comment

Czytaj więcej: Sketching Jaworzno

Urban Sketching - Świat szkicem widziany

  • Kategoria: Blog
  • Odsłony: 112243

Od kilku dobrych lat rozwija się w świecie pewien ciekawy nurt rysunkowy. Zarówno w rodzimym internecie jak i poza nim trudno jednak znaleźć jakieś materiały na ten temat albo polskich przedstawicieli. Urban Sketching czyli szkicowanie otaczającego nas świata oraz rysunkowy zapis z podróży. Cóż za banał - pomyślicie - przecież to nic nowego. Na pozór tak, ale to zdecydowanie coś więcej niż takie sobie rysowanie. Spróbuję przybliżyć wam co takiego fajnego jest w Urban Sketchingu.

Add a comment

Czytaj więcej: Urban Sketching - Świat szkicem widziany

Rysuję od najmłodszych lat. W szkole zdarzało się, że niektóre zeszyty miały od tyłu więcej rysunków niż zapisanych lekcji od przodu. Przez lata fascynowały mnie różne sztuki wizualne. Poznałem fotografię, malarstwo, rzeźbę, grafikę komputerową i warsztatową, projektowanie i wiele innych, ale w sercu zawsze miałem rysunek. Zawsze dużą wagę przykładam do warsztatu. Lubię eksperymentować i nie cierpię zamykać się w konwenansach. Jak już coś robię, to robię to dobrze. Kowadło Artblog, to strona którą prowadzę od kilkunastu lat, jeszcze od czasów kiedy w całości pisałem ją ręcznie w htmlu. Robiłem wtedy wpisy na temat technik malarskich nie wiedząc nawet, że była to pierwotna forma aktywności, którą dzisiaj nazywamy blogowaniem. Dziś blogów jest tysiące, mimo to staram się, aby moja strona - podobnie jak twórczość - była rzetelna i autentyczna.

Moje Książki